TOPAZ CUP 2016 ZAKOŃCZONY!!!!!!!!!

Stara prawda życiowa mówi : „Wszystko co dobre szybko się kończy”. My przekonaliśmy się o tym w niedzielę , 11.09.2016 r. po godz. 15.30 , kiedy to pożegnaliśmy naszych gości, trenerów, młodych zawodników oraz kibiców z różnych stron Polski i zakończyliśmy TOPAZ CUP 2016, czyli II edycję turnieju piłki nożnej chłopców z rocznika 2004, rozgrywanego w dniach 10-11 września, na obiektach Agencji Rozwoju Miasta przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach.

Obie edycje różniły się: w zeszłym roku narzekaliśmy na słabą pogodę , padający deszczy i przenikliwy wiatr - w miniony weekend chętnie szukaliśmy schronienia przed tropikalnym słońcem, rok temu grało z nami 16 drużyn młodzieżowych – obecnie „tylko” 10, ale był to zabieg celowy, gdyż młodzi piłkarze są na wyższym etapie rozwoju i uznaliśmy, iż ta liczba będzie optymalną(większe boiska, dłuższe mecze). Ale jedno się nie zmieniło. Przez dwa dni rozgrywek byliśmy świadkami świetnych spotkań, popisowych akcji, pokazu zaangażowania, woli walki, radości z odniesionych zwycięstw a także smutku, złości po porażkach, ale złości sportowej, motywującej jednak do lepszej gry. Emocji w czystej postaci, jakie dać może chyba tylko sportowa rywalizacja młodych osób, pozbawiona kalkulacji i wyrachowania, spontaniczna i szczera.

Tym razem Siedlce odwiedziły czołowe szkółki piłkarskie, reprezentujące 5 okręgów piłkarskich: Jaguar Gdańsk (wyodrębniona z dawnej Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk) - pomorski, Football Academy Opole – opolski, Autonomiczna Młodzieżowa Sekcja Piłki Nożnej Hetman Zamość - podkarpacki, Broń Radom, Akademia Piłkarska MKS Polonia Warszawa, Akademia Piłki Nożnej Ostrołęka - mazowiecki, TOP54 Biała Podlaska, Wisła Puławy – lubelski oraz BSP Jagiellonia Białystok - podlaski. Stawkę drużyn uzupełniła oczywiście drużyna gospodarzy: Pogoń Siedlce.

Mecze rozgrywane były systemem ligowym (każdy z każdym po jednym spotkaniu). Systemem, który wydaje się najwłaściwszym, wykluczającym przypadek , zmuszającym drużyny do utrzymywania wysokiego poziomu przez cały turniej. Systemem dającym chyba najbardziej pełny obraz przygotowania poszczególnych drużyn zarówno pod względem motorycznym jak i technicznym czy taktycznym. Dodatkowym utrudnieniem były warunki pogodowe, niesamowity jak na ta porę roku upał, także fakt, iż mecze rozgrywane były na dwóch boiskach o diametralnie różnych parametrach, jedno z nawierzchnia naturalna a drugie sztuczną. W zgodnej ocenie wszystkich obserwatorów młodzi piłkarze musieli wykazać się niesamowitym chartem ducha aby sprostać tym wymaganiom.

Zmagania bezapelacyjnie wygrała drużyna BSP Jagiellonii Białystok, wygrywając wszystkie 9 spotkań (zdobywając 27 pkt.), nie tracąc ani jednej bramki przez całe zawody czyli przez 225 minut. Miejsca na podium uzupełniły drużyny: MKS Polonia Warszawa – 2 miejsce (21 punktów) oraz Jaguar Gdańsk – 3 miejsce (16 punktów). Drużyna gospodarzy Pogoń Siedlce tym razem okazała się mniej gościnna niż podczas zeszłorocznej edycji zajmując 5 lokatę ze zdobyczą 14 punktów. Młodzi siedlczanie do ostatniej kolejki walczyli o zajęcie jeszcze lepszej pozycji lecz remis w ostatnim spotkaniu z drużyna Wisły Puławy uplasował ich 2 oczka za podium. W całym turnieju oglądaliśmy 86 bramek, z którym wiele było niezwykłej urody i ręce same składały się do oklasków.

Podczas ceremonii zakończenia mieliśmy okazję gościć przedstawicieli władz Pogoni Siedlce – p. Jana Niedziółkę – członka zarządu oraz p. Lecha Poducha – koordynatora Akademii Piłkarskiej Pogoni Siedlce , a także byłego piłkarza reprezentującego m.in. Orleta Łuków, Legię Warszawa, Iraklis Saloniki, wielokrotnego reprezentanta Polski, obecnie menadżera piłkarskiego – p. Cezarego Kucharskiego. Wszystkie drużyny, niezależnie od zajętego ostatecznie miejsca zostały uhonorowane upominkami oraz pamiątkowymi pucharami. Wybrano drużynę najlepszych zawodników turnieju : TOP TEAM Topaz CUP 2016, w skład której weszli :

Bartek Piotrowski (Broń Radom) , Mateusz Chrzanowski (Wisła Puławy), Filip Jasiński (Polonia Warszawa), Michał Gocławski (APN Ostrołęka), Szymon Juszczuk (TOP 54 Biała Podlaska), Dominik Bober (FA Opole), Max Kostrubiec (Hetman Zamość), Bartek Kula ( Jaguar Gdańsk) oraz Igor Jastrzębski (Jagiellonia Białystok)

Najlepszym bramkarzem został : Eryk Rudecki (Polonia Warszawa)

Najlepszym strzelcem : Mateusz Sulej (Pogoń Siedlce ) - 9 bramek

Najlepszym zawodnikiem : Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok)

Najlepszą ekipą dopingującą : kibice Jagiellonii Białystok

W tym miejscu należy podziękować wszystkim tym , bez których turniej nie mógłby dojść do skutku. Przede wszystkim dziękuję rodzicom młodych piłkarzy z Siedlec, którzy bezinteresownie, poświęcając swój wolny czas, wykazali ogromne zaangażowanie w przygotowanie zawodów, dziękujemy sponsorom, których lista dostępna jest na stronie turnieju. Dziękujemy drużynom i liczymy , że wynieśliście z zawodów wiele doświadczenia, które będzie procentowało w przyszłości, a trenerom pozwoli na jeszcze lepsze prowadzenie Was jako piłkarzy. Podziękowania należą się również naszym gościom, którzy licznie przybyli z drużynami do naszego miasta i głośno dopingowali poszczególne ekipy. Mamy nadzieję, że spędziliście u nas te dwa dni na dobrej zabawie, w miłej atmosferze i w przyszłości będziemy mieli okazje spotkać się ponownie na róznych turniejach, w całej Polsce.

Powiązana galeria: